Годишен хороскоп 2013 (Здравје)

Oven

ОВЕН (21.03 – 20.04)

Вашата напнатост произлегува поради здравствени проблеми. Во првите три месеци, вашата најголема погодена област на телото ке биде кожата.  Ќе бидете во неволја поради алергија или чувствителност на вашата кожа. Треба да ги избегнете навиките поврзани со јадењето и околината кои можат додатно да ја иритираат и да се зголемат шансите за посериозно заболување на вашата кожа.          

Исто така ќе треба да се погрижите малку за вашата исхрана. Поради неправилна исхрана вашиот имунолошки систем може да постане слаб, за да се бори против болести.

Во втората половина на годината, ќе бидете повеќе свесни за губење или зголемување на вашата тежина. Поголемиот дел од времето ќе бидете под стрес поради работното место, поради тоа може да станете безгрижни во врска со соодветната нега на вашето здравје.

 

Bik

БИК (21.04 – 21.05)

Првите три месеци се означени како добри за вашето здравје оваа година. Ниту еден од главните проблеми кој ги имате не е видлив во вашето здравје во овој период. Сепак кашлица и пречуствителност на ладно, може да стане нормално за вас.

По месец април најверојатно ќе се соочите со проблем на плуќата. Исто така може да се жалите и со гастритичен проблем во текот на третиот квартал од годината. Проблеми со дишењето, болки во срцето и анксиозност ќе ви бидат пречка во последните месеци од оваа година.

Сепак ќе останете свесни за вашето здравје и ќе можете да се обновите во многу кратко време. Ќе бидете грижливи за вашето здравје во целост. Вашите здрави навики нема да ве доведат во било какви поголеми болести.

 

Bliznaci

БЛИЗНАЦИ (22.05 – 21.06)

Срцето и градите ќе ви бидат проблем, ова е наведено во текот на почетокот на годината. Можеби ќе се соочите со мали срцеви напади. Избегнувајте зачинета и мрсна храна. Бидете редовни со вашите лекарства. Во вториот квартал од оваа година може да дојдете под напад на вирусна или сезонска треска, кашлица или настинка.

Пожелно е вие да си направите контролира на нивото на холестеролот. Поради прекумерната тежина ќе имате шанси да поканите многу проблематични здравствени проблеми. Така да најдобро е да одржувате здрави навики околу вашите оброци.

Несоницата може да стане дел од вас затоа треба да практикувате јога или медитација. Консумирајте вода колку што можете почесто. И пред се избегнете го стресот. Месец октомври ќе биде многу добар за вашето здравје.

 

Rak

РАК (22.06 – 22.07)

Имате големи шанси да доживеете проблеми поврзани со очите за време на првиот квартал од годината. Некои сериозни болести или инфекции може да дојдат во контакт со вас. Тоа може да биде поврзано со вашиот интимен дел кој може да биде многу алармантен и проблематичен за вас. Игнорирајте предмети поврзани со личната хигиена како крпа, сапун и работи кои се користат од страна на други. Обидете се нуждата да ја вршите во дезинфецирани и чисти места. Избегне валкана околина која може да покани инфекции во вашето тело. Во текот на месец мај па до август ќе се чувствувате физички паднати, неактивни и летаргични. Во поголемиот дел од времето ќе сакате да си дозволите одмор или да го поминете сами.

Опуштете се! Сигурно ќе приметите  подобрувања во вашите здрави навики. 2013 ќе ви донесе бурен сексуален живот. Обидете се да го искористите најдоброто од тоа.

 

Lav

ЛАВ (23.07 – 22.08)

Несоница и прекумерна тежина се некои проблеми кои можат да направат да сте загрижени оваа година. Во почетните неколку месеци ќе се чувствувате многу изнемоштени или може да дојдете под напад на анемија. Вие исто така може да се жалите за болести поврзани со стомакот како желудникот, варењето, запекот. Земете оброк полн со скроб. Игнорирајте зачинета, брза и нехигиенска храна до месец мај.

Болка или проблем во врска со ушите, може да бидат дел од вас. Женскиот дел од знакот имаат повеќе шанси да се соочат со проблеми во стомакот, матката, бубрезите и црниот дроб. Не земајте лекови или антибиотици без рецепт од лекар. Тоа може да биде штетно за вас.

 

 

Devica

ДЕВИЦА (23.08 – 22.09)

Стресот за вашиот личен живот може негативно да влијае на вашето здравје во текот на почетните неколку месеци. Тоа сигурно ќе го вознемири вашиот систем за варење. Ќе се чувствувате нервозни во поголемиот дел од времето. Ова може да ја доведе довербата и комуникациските вештини во надолна линија, така што тоа ќе влијае на некој области од вашиот живот. Вие ќе треба да практикувате јога за да ја намалите напнатоста.

Се предвидува дека во месец мај можете да бидете безгрижни околу водењето правилна нега на вашето здравје.

Нема да се ослободите од здравствените проблеми дури и во последниот квартал од годината. Сепак веднаш ќе почнете со најдобрите грижи за вашето здравје и така двете големи и мали проблеми кои ќе ги имате ќе се движат постепено.

 

Vaga

ВАГА (23.09 -22.10)

Првиот квартал од годината не покажува големи проблеми поврзани со вашето здравје. Но напнатоста поврзана со вашата работа останува и ќе продолжи. Вие често може да се жалите на болки во грбот и болки во зглобовите. Во месец април може да се чувствувате безенергично.

Негативноста може да ви влијае многу во третиот квартал од оваа година. Верувајќи на гласини и бесмислени озборувања ќе го искористите вашиот ум и така ќе ја ослабнете способноста за донесување на одлуки. Избегнувајте негативни мисли поврзани со луѓето.

Во текот на последната фаза на година најверојатно ќе се повредите од неочекувани работи како оган или други несреќи. Проблеми со дишењето и градите ќе направат да сте загрижени. Конечно ќе бидете ослободени од многу проблематично заболување кон крајот на годината.

 

Shkorpija

ШКОРПИЈА (23.10 -22.11)

Првите неколку месеци од оваа година за луѓето од овој хороскопски знак, покажува дека нема да имаат големи предизвици во врска со здравјето. Може да имате пречки поради несоница или непроспиени ноќи и главоболка. Тоа е така поради тоа што се трупате со секаква храна и ви е полн стомакот со токсини или пак поради депресија. Ве советуваме да одите на места каде преовладува зеленилото во некакви градини во текот на раните утрински часови ако имате таква можност. За депресијата најдобро е да медитирате и да дишете правилно. Во средината на годинава може да бидете загрижени непотребно, околу некои прашања кои негативно може да влијаат на вашето здравје.

Мора да верувате и да сфатите дека здрав ум води до здраво тело. Избегнувајте премногу напнатост и негативни однесувања. Можеби исто така ќе се жалите на болка во забот, градите,  ушите, особено во месец јули. Генерално во 2013 година ќе имате различни периоди во вашето здравје. Ќе бидете способни финансиски да се подобрите, но само доколку примените здрави навики.

 

Strelec

СТРЕЛЕЦ (23.11 -21.12)

Во почетокот на оваа година на стрелецот му се предвидува парична казна. Во средината на февруари, проблеми поврзани со срцето може да ви преставуваат пречка. Вие често може да чувствувате болка во срцето, грчеви, проблеми со дишењето, губење на свеста и повраќање. Ова се симптоми на дигестивни нарушувања. Може да се чувствувате изнемоштени и летаргични. Може да страдате од истото чувство во одреден период во месец ноември.

Ќе почувствувате подобрување во вашата здраствена состојба по април 2013 година.

Генерално треба да се грижите за срцето, а најдобар начин да го направите тоа е да не бидете многу чувствителни кон прашања кои се бесмислени. Навремено извршуввајте ги обврските и јогата може тука да ја вклопите, тоа би било одлично за вас.

 

Jarec

ЈАРЕЦ (22.01 – 20.01)

Имате шанси да се соочите со инфекција во гениталиите, па така да треба да претпазите на хигиената. Жените во овој хороскопски знак може да страдаат од инфекции на уринарниот тракт и инфекции во стомакот и грлото. Исто така постои и можност да имате проблеми од труење со храна, особено за време на летото оваа година. Применувајте соодветна и хигиенска храна. Избегнете ги оброците кои се достапни на улиците.

Преземете дополнителна заштита во текот на месец август, бидејќи има можност да сте склони на одредени болести, како маларија, тифус или труење со храна.

Месеците ноември и декември се означени како добри за вашето здравје. Во текот на овој временски период ќе се чувствувате свежо и чисто. Нема да имате големи проблеми поврзани за вашето здравје.

 

Vodolija

ВОДОЛИЈА (21.01 – 19.02)

Кашлицата и настинката ќе ве иритираат во текот на годината. Ќе бидете повеќе свесни за вашето ниво на холестерол и крвниот притисок, особено во текот на првиот квартал на оваа година. Редовната контрола на шеќерот е важна за дијабетичарите. Можно е да почувствувате нервоза, тешкотии во комуникацијата. Избегнувајте алкохол.

Во текот на вториот квартал од годинава, може да бидете погодени од грип. Но, не постои нешто посериозно за да се грижите за тоа. Вашите проблеми ќе бидат привремени и нема да траат долго. Кон крајот на оваа година може да сте исцрпени поради преголемиот притисок на работа. А премногу работа носи стрес. Некое лично прашање, може да ве направи депресивни.

 

 

Ribi

РИБИ (20.02 – 20.03)

Вашата убавина е извонредна. Но поради мозолчиња на лицето и телото, може да мислите дека сте го намалиле вашиот шарм. Избегнувајте премногу зачинета и мрсна храна. Генерално 2013 година предвидува општо добро за вашето здравје. Вие нема да наидете на големи проблеми поврзани со вашето здравје. Сепак, мали проблеми како сезонска треска, стрес и диспепсија може да ви преставуваат пречка.

Се предвидува дека од јули до октомври не е среќен период за вас. Треба да избегнете импулсивни размислувања додека сте во автомобил, особено додека сте на пат, исто така и додека локално се развозувате. Можете да наидете на ненадејна несреќа што може да ви наштети.

Ќе имате проблем со нивото на вашиот висок или низок крвен притисок. Топлината нема да ви одговара.