Невен – (calendula officinalis)

Невенот е билка со смирувачко, антисептичко и омекнувачко делување на кожата, така што производите кои го содржат се идеални за нега на кожа, особено испукана и оштетена.

Calendula Officinalis – природен регенератор и навлажнувач на кожата, ја спречува дехидрацијата, го стимулира животот на кожните ќелии со што природно ја ревитализираат уморната кожа.

Eкстрактoт од невен – докажано делува противвоспалително со што помага во заздравување на оштетена кожа, односно ја омекнува и навлажнува сувата кожа

Длабоко ја чисти, активно ја регенерира и заздравува, стимулативно делува на горниот слој на ќелиите на кожата

Ја смирува чувствителната кожа (штити од иритирање и црвенило), ја храни, како и го спречува нејзиното сушење и пукање

Нежно се впива, ги спречува оксидациските процеси, го оневозможува прераното стареење и појавата на брчки

Со редовна употреба на кожата и ја враќа влажноста и еластичноста, ја освежува и ја прави негувана и мека

Одговара на сите типови на кожа, а особено за сува, чувствителна , рапава, оштетена.