Ослободете се од болната менструација

35954_shutterstock_116468986_iff

Грчевите не се чудна работа за време на менструацијата. Се појавуваат бидејќи телото испушта различни хормони, вклучувајќи го простагландин поради која матката се притиска, а некои жени имаат поголема концетација отколку кај други. Исто така овој хормон помага да се притисне бебето од матката за време на породувањето. Грчевите обично траат ден-два, меѓутоа ако се неподносливи тогаш се работи за дисменореја, а се проценува дека 60% од жените се среќаваат со овој проблем.

АНАЛГЕТИЦИ

Земањето на аналгетици може моментално да ја ублажат болката, ама они нема да делуваат на вистинското место и болната менструација повторно ќе се појави. Резултатите укажуваат користење на орална контрацепција, а стучните лица советуваат препарати со посилен прогестин компонент.

iStock_000015417910SmallТОПОЛ ТУШ

За голема среќа на располагање ви се многу чекори за ублажување на болните симптоми. Пробаје да се опуштите под топол туш или релаксирајте ги мускулите со топло шише за вода кои треба да го поставите на долниот дел на стомакот и грбот.

 

 

ЗАБОРАВЕТЕ НА ТЕСНИАТА ОБЛЕКА

Извадете го ременот, соблечете ги тесните фармерки, сако или било кој друг дел од облека кој ве притиска на стомакот.

Chinese_PotatoКИНЕСКИ КОМПИР

Во својата исхрана вклучете го кинескиот компир – коренот на оваа билка служи како храна, а дури го користеле Ацтеките и Маите.

 

 

 

 

ИЗБЕГНУВАЈТЕ КАФЕ

Избегнувајте кафе и пијалоци со кофеин кои на многу жени им ги зголемува болките. Пробајте сок од шаргарепа или направете чорба од шаргарепа, земете во обзир дека овој зеленчук може да ги ублажат менструалните тегоби.

MG_8173-32

АКУПУНКТУРА

Претходните истражувања се покажале дека акупунктурата помага кај болната менструација. Оваа метода на лечење се користи долги години во Кина, а се поголем број западни стручњаци ја прифаќаат како ефикасно средство за лечење.

 

 

ВИТАМИН Д3

Резилтатите на најновото истражување од Италија покаува како витаминот Д3 може да ги олеснат менструалните грчеви, бидејќи може да помогне во спречувањето на создавањето на простагландин така што ја олеснува болката.

24184333

АЈДУЧКА ТРЕВА

Спаѓа во горчливите билки, ајдучката трева се користи за лечење на желудник и црева, проблеми со варење на храна, јетрата и жолчката. Исто така има и против-воспалително дејство, ублажува грчеви и добро влијае на нервозата. Чајот од ајдучка трева ја подобрува работата на бубрегот, церкулацијата, а ги намалува тешкотиите на реумата. Изразено е популарен кај жените, бидејќи помага кај сите тегоби поврзани со менструацјата и кога е обилна и кога е намалена, ги ублажува грчевите, нервозата и ги смирува воспалените јајници.