Пет примени на благордните својства на лавандата

 

lavanda6912

 

 

 

 

 

Миризливата билка која ги краси дворовите, балконите, има долга историја. Но нејзиното благородно дејство не е само ублажувачкиот мирис туку таа делува и на нашиот ум, телото и убавината.

 

 

treat-dandruff-1

1. Првут

Маслото од лаванда делува благородно на темето и така може да се ослободите од првутот на главата.

Подготовка: се мешаат 15 капки масло од лаванда и 2 лажички маслиново масло или бадемово масло. Смесата треба да се затопли да биде млака и така да се измасира темето. Потоа ставете најлонска кеса и држете така 1 час. Измијте ја со шампон. Резултатот ќе биде видлив со неколку третмани.

pms_naduenost

2. Подуеност на стомакот.

Подуениот стомак и лошото варење, може да биде предизвикана од појава на бактерии. Лавандата содржи антиоксидант полифенол кој ги елиминира бактериите во дигестивниот тракт, го спречува нивното појавување и ја смалува подуеноста. Во јогурт или пробиотик додајте сушена лаванда како зачин за да го решите пробеломот со подуеноста.

 

sz5_nervoza13. Нервоза

Кога сте под стрес помирисјате лаванда. Може да осетите блага вртоглавица, но стручњаците тврдат дека тоа е нормално. Истражувањата покажуваат дека мирисот на лаванда, го намалува брзото отчукување на срцето и високиот крвниот притисок, така мирисот на лаванда го смирува умот и телото.

 

 

 

 

getty_rm_photo_of_razor_burn4. Иритација на кожата

Лавандата делува против воспаленија и го намалува чешањето, отокот и црвенилото. Во случај на убод од комарец  или некаков друг вид на инсект, капнете на местото од убод, 1 или 2 капки масло од лаванда и оставете така околу 15 минути да се впие, повторете ја постапката на 6 до 8 сати.

 

 

strii-kak-da-gi-premahnem5. Стрии

Лавандата ја смирува кожата и ја прави мека и еластична. Направете подготовка на етерични масла од лаванда и камилица. Смесата нанесувајте ја секој ден на влажна кожа.