Совети за добро здравје од Димитар Цонев

 

food_steak_desktop_1302x1020_wallpaper-420339Не јадете месо што било на собна температура повеќе од 2 часа.

Зелен или оштетен компир содржи токсини.

Еден домат дневно ја заштитува простатата.

Посипете ја храната со пиперка и тоа ќе придонесе за намалување на болките од артритис.

Јадете свеж целер.

Тиквата, јаболката и морковите ја јакнат отпорноста на организмот.

Пијте минимум 2 литри вода дневно.

Додатоците на фолната киселина ги штитат постарите лица ос срцевите болести.

Внимавајте на исхраната, нека биде нискокалорична цо помалку маснотии и холестерол.

Три чаши грејпфрут дневно ја намалува опасноста од срцев удар.

Ако страдате од мигрена, 40 мг. Рибофлавин на ден ќе ја намали болката.

Бадемите го снижуваат холестеролот.

Лутата пиперка е добра против ракот на белите дробови.

Јогуртот го забрзува заздравувањето од пролив.

Грејпфрутот ги остранува масните наслоки на артериите.

red-grapefruitПомала свежа риба, помалку е изложена на загадување.

Мрсната риба е добра за астматичарите, зашто го олеснува дишењето.

Избегнувајте солена храна пред спиење.

Секој ден јадете по два оброка овошје и три оброци зеленчук.

Смеењето е делотворен лек.

Грозјето може да го спречи крварењето од забите, штити од вируси и ја спречува појавата на тумори.

Јадете ги само немрсните делови од црвеното месо и не толку често.

Сокот од грејпфрут делува на апсорпцијата на естрогенот од лековите.

Маслиновото и рибиното масло штитат од срцеви заболувања.

Храната слична на рибите и јајцата, пасирајте ја или варете ја на пареа.

Фрлете ги лековите со изминат рок на траење.

Ако спиете во текот на денот, ноќта ќе спете потешко.

Храната џвакајте ја пополека и темелно, бидејќи тоа го олеснува варењето.

Користете посебни даски за сечење на месото и зеленчукот.

10107187-cereals--maize-wheat-barley-millet-rye-rice-and-oatsЈачменовата и овесната каша ги зајакнуваат нервите.

Сок од еден лимун, тегавец, бел слез, јаглики во водата за капење ќе ја намалат болката во мускулите.

Чајот од копар е одличен против кашлање, 1 лажичка копар прелијте ја со топла вода.

Мрзливите црева раздвижете ги со неколку смокви, сливи и чаша сок.

Штетните бактерии во устата исчистете ги со четири лажици јаболков оцет разреден со вода или чај од жалфија.

Гинко ги шири крвните садови и помага да не ви се прошират вените.

Чајот од боровинки го подобрува видот.

Лукот ја намалува опасноста од мозочен и срцев удар.

Редовно котролирајте го здравјето.

Магдоносот е добар за чистење на бубрезите.

Ако имате дијабетис или ниско ниво на ХДЛ не смеете да практикувате сиета без маснотии.

Калциумот земете го два часа пред или два часа по оброците кои содржат спанаќ.

Семките од тиква и сончоглед содржат аминокиселни триптофан-природно средство против депресија.

Зеленилото го јакне видот кој со годините слабее.

imagesНадразнетото грло измијте го со солена вода.

Рано наутро испијте една чаша млака вода!

Ако неможете да се отказњете од лебот, наместо бел леб јадете збогатен со семчиња и зрна.

Научете се да користите зачински растенија (тревки) со нив храната е повкусна и поздрава.