здравје

Ленено семе ( 10 драгоцени рецепти )

Ленено семе ( 10 драгоцени рецепти )

Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини кои ја разредуваат крвта и го намалуваат ризикот од формирање…

Значењето на pH вредноста во водата за пиење

Значењето на pH вредноста во водата за пиење

Со внесување на 1,5 – 2 л. Вода во денот со избалансиран pH и други состојки како калциум – магнезиум…

Највкусна каша за бебе: Швајцарски појадок

Највкусна каша за бебе: Швајцарски појадок

Потребно е 2 лажици овесни снегулки, ½ шоља вода, 12 зрна суво грозје, пола јаболко, пола банана, пола круша, ½…

Брокула – храна и лек од природата (2 дел)

Брокула – храна и лек од природата (2 дел)

Брокулата го одржува здравјето на белите дробови Состојката во брокулата, сулфорапан, може да ги ограничи оштетувањата кои доведуваат до хронична…

Кантарион (Hipericum perforatum L.)

Кантарион (Hipericum perforatum L.)

Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот…

Природата лечи рани

Природата лечи рани

Денес постојат илјадници продукти кои што можат да ви помогнат во заздравувањето на рани. Мед Ако раните тешко ви зараснуваат…

Алое вера (Aloe vera) за зајакнување на имунитетот

Алое вера (Aloe vera) за зајакнување на имунитетот

Алое Вера е растение кое се наоѓа во тропските и суптропските предели, и припаѓа на семејството лијани, а не на…

Колоидна сребрена вода

Колоидна сребрена вода

Колоидната сребрена вода е добиена со електролиза на чисто 99.99% сребро во чиста дестилирана и деминерализирана вода. Се работи за…

Невен – (calendula officinalis)

Невен – (calendula officinalis)

Невенот е билка со смирувачко, антисептичко и омекнувачко делување на кожата, така што производите кои го содржат се идеални за…

Морските алги во исхраната

Морските алги во исхраната

Нема сомнение дека морските алги спаѓаат во најквалитетните продукти кои му се достапни на човекот. Иако најмногу ги користат макробиотичарите,…