рецепт

Ленено семе ( 10 драгоцени рецепти )

Ленено семе ( 10 драгоцени рецепти )

Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини кои ја разредуваат крвта и го намалуваат ризикот од формирање…

Највкусна каша за бебе: Швајцарски појадок

Највкусна каша за бебе: Швајцарски појадок

Потребно е 2 лажици овесни снегулки, ½ шоља вода, 12 зрна суво грозје, пола јаболко, пола банана, пола круша, ½…

Природата лечи рани

Природата лечи рани

Денес постојат илјадници продукти кои што можат да ви помогнат во заздравувањето на рани. Мед Ако раните тешко ви зараснуваат…

Мајчина душица – ублажува симптоми на бронхит

Мајчина душица – ублажува симптоми на бронхит

Мајчина душица (thymus serpyllum) е многугодишно растение со виолетово-црвени цветови. Цвета во јуни и во јули, а понекогаш и до…

Египетска депилација – како да направите сами?

Египетска депилација – како да направите сами?

 Египетската депилација е најстара метода за остранување на несаканите влакна, а последниве неколку години повторно е популарна. Овој начин на…

Старински начин на фарбање велигденски јајца

Старински начин на фарбање велигденски јајца

  Покрај многубројните нови техники и методи за фарбање на велигденските јајаца, голем број на домаќинки и понатаму јајцата ги…

Дали страдате од пролетен замор? Др. Љубинка Стојковиќ препорачува

Дали страдате од пролетен замор? Др. Љубинка Стојковиќ препорачува

  Дали страдате од пролетен замор? Др. Љубинка Стојковиќ препорачува да се обидете со чај од коприва или глуварче. Во…

Со храна до побели заби

Со храна до побели заби

  Превенцијата е најдобар лек за белината и убавината на вашата насмевка. Секако дека професионалното белеење, може да ги направи…

Како да направите камбуха

Како да направите камбуха

  Потребни ви се 2 литри зелен, црн или друг билен чај. На 1 литар вода, свежо зобриена додајте 2…

Леб во боите на виножито

Леб во боите на виножито

  Лебот долги години го завзема централното место на трпезариската маса, и често служи како метафора за основна потрба на…