Украсете го домот за велигден

 

Велигден е еден од најголемите и најрадосните христијански празници. Фарбањето на јајцата е нешто на кое најмногу се радуваат децата, ама и возрасните. Еве неколку предлози за декорирање на трпезата и домашниот амбиент.

35947_shutterstock_9338698_iff35955_shutterstock_120712030_iffВештачки јајца

Направете интересен аранжман со тоа што ќе ги украсите стеблата. Вештачките јајца закачете ги на гранките од растенијата и така ќе добиете интересна атмосфера. И вашите домашни ќе се израдуваат.

 

      Сликање

Рачно насликајте неколку јајца, сигурно ќе изгледаат преубаво. Можете да употребите цветен мотив, така ќе изгледаат разиграно и весело.

 

35957_shutterstock_129720557_iff

35958_shutterstock_130343000_iffУкрасете го дворот

Многу убава декорација ќе добиете доколку неколку јајаца ги ставите во кошничка околу оградата или ги закачите на оградата. Сето тоа ќе изгледа

многу симпатично со букет цвеќиња во близина.

Доколку имате мала куќичка за птици, тоа може да биде одлична прилика за декорација. Со неколку цвеќиња и фарбани јајца ќе изгледаат интересно. Бидете оригинални.

35951_shutterstock_81377044_iffЧоколадна идеја

Освен фарбани јајца имаите и чоколадни јајца, нека бидат во сјајна, разнобојна хартија, можете да ги најдете по нормална цена. Наполнете го омилениот стаклен сад и израдувајте ги малечките.

 

 

 

 

 

 

35948_shutterstock_46191133_ifffarbanje-jajca-so-natpisiТањир

Бел тањир украсете го со слфетка во боја и на него ставете неколку украсени јајца. Вакви декорирани тањири ќе привлечат внимание. Доколку имате неколку

машнички и траки, слободно искористете ги за додатна декорација. Бидете креативни.

 

35949_shutterstock_48326059_iff

35953_shutterstock_94049497_iffВо иста боја

Направете арнжман со сцеќиња и декоријарте ја масата. Доколку корпата и цвеќињата бидат во иста боја, ќе имате полн погодок.

Цветна декорација

Убав, бел сад, наместо со бомбони, наполнете го со украсени јајца и цвеќиња. Направете прекрасна декорација.